Wycieczki motorówką są ciekawsze niż przejażdżki motorówką.
Zobacz miasto z morza od morza.
27 kwietnia 2019
Działo baterii Redłowskiej BAS11
Wybrzeże pomiędzy Orłowem, a Bulwarem w Gdyni.
12 lutego 2020
Pokaż wszystkie wpisy

Przewaga wycieczki motorówką nad przejażdżką motorówką

wycieczka motorowką po Gdańskim Starym Mieście

Trójmiasto z Gdańskiem na czele to region, który jest istotnym elementem historii Polski. Zwłaszcza tej z początku XX wieku. Niestety tłumy turystów zaczynają i kończą zwiedzanie Trójmiasta w Gdańsku. Czasami udaje im się dotrzeć do Sopotu. Ale zwiedzanie Gdyni to już rzadkość. Nie korzystają z możliwości wycieczki motorówką po Trójmieście.

Jeśli nawet ktoś zaplanuje dłuższy pobyt w Trójmieście i faktycznie zwiedzi Gdynię, to i tak w mojej opinii stwierdzenie, że zwiedził Trójmiasto jest stwierdzeniem nieco na wyrost. Dlaczego? Bo Trójmiasto można zrozumieć dopiero wtedy gdy zobaczy się je od strony wody. Jeśli ktoś faktycznie chce wiedzieć kiedy i w jaki sposób doszło do tego, że na dzisiejszej mapie administracyjnej mamy trójmiejską aglomerację, powinien zaplanować 2-3 godzinną wycieczkę motorówką.

gdynia_statek_pirat_przejadzka_motorowka

Ale uwaga! To nie jest propozycja alternatywna do wycieczki z przewodnikiem po Gdańskiej Starówce, spacerze po sopockim Monciaku, czy wycieczce śladem gdyńskiego modernizmu. Wręcz przeciwnie! Zwiedzanie Trójmiasta od strony wody to uzupełnienie tego wszystkiego co zobaczymy na lądzie.

Jest wiele miejsc, które zobaczyć możemy z wody, ale nie wszystkie budowle możemy dostrzec. Nie do zastąpienia jest spacer po  Monte Cassino w Sopocie, wjazd kolejką na Kamienną Górę w Gdyni, odwiedzenie nowoczesnych muzeów Marynarki Wojennej, Miasta Gdyni, czy Muzeum Emigracji, czy Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Zwiedzanie Trójmiasta od strony wody, to jedyna w swoim rodzaju atrakcja. Łączy niezmiernie burzliwą historię regionu, z ciekawostkami związanymi stricte z morzem, handlem morskim, statkami, oraz adrenaliną – bowiem nasze motorówki rozwijają duże prędkości, a fale zapewniają dodatkowe emocje.

W trakcie naszej wycieczki zrozumiesz czemu stało się tak, że obok siebie istnieją i funkcjonują dwa duże porty handlowe (port Gdynia i port Gdańsk), dwa ośrodki stoczniowe (niegdyś Stocznia im. Komuny Paryskiej oraz Stocznia im. Lenina i Stocznia Remontowa). Zobaczysz nieznaną historię bardzo młodej Gdyni, która w ekspresowym tempie z wioski rybackiej stała się istotnym polskim portowym miastem, a w trakcie II Wojny Światowej – jako Gotenhafen – była ważnym ośrodkiem dla nazistowskiej marynarki wojennej Kriegsmarine. I tylko z wody można ślady tej ponurej części historii dostrzec.

Kolejną niespodzianką jest fakt, jak szybko można dopłynąć z Gdyni do Gdańska! Oczywiście głównymi powodami tego są prędkość naszych łodzi motorowych oraz brak korków na wodzie, ale również odległość! Niewielu bowiem z turystów zdaje sobie sprawę, że linia brzegowa Gdyni, Sopotu i Gdańska tworzy niemal półkole. Oznacza to, że podróżując samochodem między główkami Portu w Gdyni i Portu w Gdańsku mamy do pokonania 22 km, a podróżując motorówką już tylko 14 km. Jako ciekawostkę warto wskazać, że z Gdyni na Hel jest jedynie 4 km dalej! Jak widać perspektywa z wody jest zupełnie inna.

Wycieczka motorówką po Gdańsku

Zobacz jaką wyprawę możemy Tobie zaproponować, żebyś mógł zobaczyć ciekawe rejony Gdańska oraz dwa z trzech ujść Wisły.

Podróżując samochodem z Sopotu do Gdyni nie zauważymy również miejsca, w którym tuż przed II Wojną Światową przebiegała granica Polski oraz Wolnego miasta Gdańsk. Ta ustanowiona była na małej rzeczce Swelina (zwaną również Potokiem Granicznym), która znajduje swoje ujście do Zatoki Gdańskiej  na wysokości Gdyni Kolibek, a które znakomicie widać oczywiście od strony morza.

Płynąc  motorówką zdecydowanie przyjemniej – zwłaszcza w letnim sezonie – podziwia się najdłuższe drewniane molo jakim jest właśnie molo w Sopocie, do którego parę lat temu dobudowano najnowszą marinę w naszym regionie, a w której podziwiać można rozmaite większe i mniejsze jednostki. Wpłynięcie do tej mariny wprost z otwartych wód Zatoki Gdańskiej jest bardzo przyjemnym i trudnym do opisania doświadczeniem. To trzeba przeżyć na własnej skórze.

Niewiele trzeba szczęścia, aby na własne oczy zobaczyć jeden z największych statków świata. Rekord ten obecnie

Powitanie Maerska McKinley w Gdańsku

przynależy do kontenerowców, które wpływają do Terminalu Głębokowodnego w Gdańsku (DCT – Deep Container Terminal). Są to statki, które regularnie odwiedzają gdański port, a ich oglądania sprawia nie małą atrakcję. Mają bowiem długość niemal 400 m i szerokość  60 m. Te zawijające do Gdańska należą do firmy Maersk i są przedstawicielami klasy Triple-E. Na pokład przyjąć mogą ponad 18 tys. kontenerów TEU (dwudziesto stopowych). Żeby sobie lepiej to wyobrazić:

1 kontener TEU = 6,1m x 18000 = 110 km. Tyle by wyniosła linia kontenerów, gdybyśmy je ustawili jeden za drugim. Czyli niemal 6 razy trasę z Gdyni do Gdańska!

I znowu – te pływające olbrzymy są niezmiernie trudne do zauważenia i podziwiania z lądu. Warto jest więc wybrać się na wycieczkę motorówką RIB.

port_gdansk_holowniki 

W ten sposób dotarliśmy w naszej opowieści do główek portu w Gdańsku, za którymi zaczyna się jeszcze ciekawsza historia i gdzie zobaczyć można jeszcze więcej morskich ciekawostek.

Gorąco zachęcamy do zaplanowania dłuższego rejsu motorówką, niż tylko 15 minutowa przejażdżka motorówką z molo, czy portu. W trakcie rejsu motorówką RIB (Rigid Inflatable Boat) każdy z uczestników otrzyma dwa zastrzyki. Zastrzyk wiedzy o naszym regionie i zastrzyk adrenaliny. Zapewniamy, że działają przez długi czas i pozytywnie ładują baterie, rozkochując wszystkich w morskim kawałku naszego kraju. Uprzedzamy jednak, że i  ta forma wycieczek po Trójmieście uzależnia. Niejedni wracają do nas każdego lata.

Wycieczka motorówką Pierścieniem Zatoki Gdańskiej

Niesamowita wyprawa wokół Zatoki Gdańskiej i części Zatoki Puckiej. Zobacz Półwysep Helski oraz Trójmiasto od strony wody.
Maciek RIBY.PL
Maciek RIBY.PL
Imprezami integracyjnymi, eventami oraz szeroko pojętą tematyką morską zajmuję się od zeszłego wieku :) Morze to moja pasja i przy okazji sposób na życie. W trakcie licznych szkoleń, rejsów, wycieczek przybliżam uczestnikom tematykę morską oraz zarażam miłością do Trójmiasta.