TRASA ZIELONA - PIERŚCIEŃ ZATOKI GDAŃSKIEJ

Czas rejsu - około 2 godziny.

SZYBKI OPIS TRASY

Startujemy z mariny w Gdyni i od razu kierujemy się na zachód. Z lewej burty mamy możliwość obejrzenia monstrualnego budynku Sea Towers, portu handlowego i wojskowego.

Następnie dostrzegamy zgliszcza Torpedowni na Babich Dołach – nietypowej budowli w morzu, pozostałości po II Wojnie Światowej, która była częścią planu filmowego Czterech Pancernych oraz serialu Kryminalni.

Kolejnym ciekawym miejscem jest Rewa, z małym półwyspem będącym częścią wypłycenia, którego początek jest po drugiej stronie zatoki – Kuźnicy.

Z Rewy kierujemy się właśnie a Kuźnice – wzdłuż wypłycenia zwanego Mierzeją Rewską, które dzieli Zatokę Pucką na dwie części. Gdy jest niski poziom wody w zatoce z Kuźnic do Rewy można przejść pieszo, przepływając jedynie 800 m. Mierzeja jest byłym poligonem, więc należy uważać na przykre pozostałości, ale też jest wylęgarnią dla wielu ptaków oraz fok.

Docierając w okolice Kuźnic, w oddali możemy dostrzec eldorado dla kochających windsurfing i kitesurfing – Chałupy. Miejsce słynące z najlepszych w Europie warunków do uprawiania tych sportów.

Od Kużnicy do Jastarni trzeba chwilę pokluczyć omijając mielizny. W Jastarni jest port, do którego latem dociera tramwaj wodny z Gdyni. Jastarnia jest drugim co do wielkości miastem na Półwyspie. Z główek portu w Jastarni widać już piękne molo w Juracie, a za nim silnie strzeżoną rezydencję Prezydenta RP, która jest często odwiedzana przez obecnego prezydenta. Od tego miejsca możemy zobaczyć bardzo długi odcinek dzikiej plaży. Jak dotąd plaże te leżały na terenie jednostki wojskowej, więc dzisiaj są nie zabudowane i nieznane dla turystów. Istny raj na ziemi. Ostatnim punktem jest Hel, gdzie warto zobaczyć między innymi Fokarium oraz koniec Półwyspu Helskiego również do niedawna niedostępny dla cywili. Tutaj będziemy mieli okazję zobaczyć granicę Zatoki Gdańskiej i Bałtyku. Z Helu kierujemy się na Gdynię.

PUNKTY WIDOKOWE NA TRASIE PIERŚCIENIA ZATOKI GDAŃSKIEJ