Rejsy z Gdyni, Sopotu, Gdańska na Hel - watertaxi - jak ominąć korki
Statki wycieczkowe w Gdyni | Sezon letni 2016
25 marca 2016
Widok z Gdyni | Rejs motorówką
Rejs z Gdyni lub Sopotu – co możemy zobaczyć w godzinę?
14 kwietnia 2016
Pokaż wszystkie wpisy

Rejsy na Hel, czyli jak ominąć letnie korki…

Rejsy na Hel to w sezonie letnim jedyna szybka alternatywa dotarcia na Półwysep Helski, gwarantująca że wyjeżdżając rano z Trójmiasta możemy dotrzeć na najpiękniejsze plaże nad Bałtykiem nie dość, że jeszcze tego samego dnia, to jeszcze mając wiele godzin na wylegiwanie się w słońcu.

Z Gdyni drogą lądową na sam cypel Półwyspu Helskiego mamy do przejechania 74 km. Na przejechanie tej trasy samochodem, poza sezonem  powinniśmy zaplanować około 90 minut. Jednak „wesoło” się robi gdy chcemy dotrzeć na Hel w lipcu bądź w sierpniu. Od końca obwodnicy w Gdyni Cisowej do samego Helu napotkać możemy kila porządnych korków. Korków, który nie powstydziła by się sama Warszawa :). Mój rekord, to  cztery godziny z ukochanej Kuźnicy (wypadek losowy, nie pytajcie dlaczego :)). Ale nie trudno jest znaleźć tych, którzy na tą drogę poświęcili jeszcze więcej czasu. Nieraz każdy z Was miał okazję oglądać relację na żywo z drogi na Hel, w której można było również posłuchać wypowiedzi kierowców.

Ile trwają rejsy na Hel z Trójmiasta?

No, ale do rzeczy. Co z drogą wodną. I tutaj się robi zupełnie ciekawiej. Rejsy na Hel - watertaxiPo pierwsze z Gdyni na Hel mamy jedynie 10,2 mil morskich (taki żarcik), czyli 19 km. I przy okazji jest to najkrótszy dystans jaki można osiągnąć z Trójmiasta. Rejs z Sopotu na Hel to do pokonania 23 km, a rejs z Gdańska na Hel to też 23 km. Jednak rejs z Gdańska na Hel rozpoczyna się zwykle na Starym mieście, czyli do przepłynięcia mamy cały kanał portowy, a to daje nam dodatkowo około 8 km, a w czasie około 30 minut więcej (po kanale portowym nie możemy rozwijać większych prędkości).

Mając powyższe na uwadze i zakładając że mamy morze bez fal (bądź małe fale) oraz wsiadamy na pokład naszych szybkich motorówek RIBz Gdyni na Hel płyniemy około 25 minut, z Sopotu na Hel 30-35 minut, a z Gdańska na Hel 60-65 minut. Ale uwaga! Nad morzem pogoda bywa zmienna i bywało tak, że na rejs z Helu do Gdyni zajął nam 90 minut. Oczywiście są to wyjątkowe sytuacje i w zasadzie zawsze uwzględnione w prognozie pogody. Warto więc przed taką wyprawą zerknąć na prognozę pogody i ocenić swoje siły (a może bardziej odwagę?).

Przy okazji – dla gości z głębi Polski – Gdynia nazywana jest miastem z morza. Dowodów nie trzeba szukać za długo. Dla nas istotnym to fakt, że centrum miasta położony jest nad samym morzem. Przyjeżdżasz do mariny w Gdyni, wysiadasz z samochodu, pokonujesz parę metrów i wsiadasz do motorówki. Motorówka wypływa z mariny i od razu jest na otwartych wodach.

Rejs z Gdańska na Hel trwa dwa razy dłużej, bo zapewne możecie podobnie jak w Gdyni dojechać do motorówki samochodem, ale wyjście z Gdańska na morze trwa.

A Sopot – to trzecia wersja 🙂 Marina Sopot znajduje się na samym końcu drewnianego molo w Sopocie. Zaparkowanie samochodu w sezonie letnim w Sopocie to wyższa szkoła jazdy. Jak już Wam się uda tego dokonać, to pozostaje Wam do pokonania  420 m samego molo, 300 metrów drogi lądowej/pieszej do molo oraz jeszcze dystans od miejsca zaparkowania samochodu. Lekko licząc JEDEN kilometr. Przeliczcie więcej wcześniej ile macie pakunków, jaką macie kondycję, gotowość do spacerów i jakie macie szczęście w znajdywaniu wolnych miejsc parkingowych.

Oczywiście sama Gdynia nie jest wymarzonym miejscem do parkowania samochodu, ale mam dla Was podpowiedź, gdzie jest największe prawdopodobieństwo upolowania miejsca parkingowego:

  1. Parking Hotelu Mercury (dawny Hotel Gdynia), ul. Armii Krajowej 22. TUTAJ link
  1. Parking podziemny koło Gdyńskiej Szkoły Filmowej, pod Placem Grunwaldzkim. Poniżej link do wjazdu na parking. Jest to nowej miejsce, więc nie wszyscy turyści o nim wiedzą. A przy okazji przy wjeździe na parking jest przystanek kolejki szynowej na Kamienną Górę. Polecam żebyście (jeśli nie będzie kolejki oczekujących) wjechali na górę i zerknęli na panoramę Gdyni. Z Kamiennej Góry genialnie widać Półwysep Helski oraz marinę w Gdyni, czyli obejrzycie trasę zaplanowanego rejsu z Gdyni na Hel. TUTAJ link

Powodzenia w dotarciu i do zobaczenia na pokładzie naszych motorówek RIB.

Maciek RIBY.PL
Maciek RIBY.PL
Imprezami integracyjnymi, eventami oraz szeroko pojętą tematyką morską zajmuję się od zeszłego wieku :) Morze to moja pasja i przy okazji sposób na życie. W trakcie licznych szkoleń, rejsów, wycieczek przybliżam uczestnikom tematykę morską oraz zarażam miłością do Trójmiasta.