Rejs motorówką z Gdyni | Wynajmij motorówkę
Rejs Gdynia Hel
Rejsy na Hel, czyli jak ominąć letnie korki…
6 kwietnia 2016
Marcin Gortat Camp na zaproszenie Miasta Rumi z RIBY.PL
21 czerwca 2016
Pokaż wszystkie wpisy

Rejs z Gdyni lub Sopotu – co możemy zobaczyć w godzinę?

Rozpoczynając rejs z Gdyni, możemy popłynąć w kilka stron. Żeby wybrać tę odpowiednią, należy zastanowić się ile chcemy poświęcić czasu na taki rejs motorówką. Kolejna decyzja zależy często od pogody, a dokładniej od stanu morza. Co oznacza stan morza? To w zasadzie falowanie. Te znowu uzależnione jest przede wszystkim od specyfiki akwenu. W naszym przypadku jest to Zatoka Gdańska. A w rejonie Gdyni falowanie w dużej mierze powiązane jest z kierunkiem i siłą wiatru.

Motorówki RIB przystosowane są do rejsów na wzburzonym morzu, jednak wyższe fale przekładają się na większą adrenalinę, a co za tym idzie większą zabawę, ale zdecydowanie zmniejszają komfort podróży. Jak najlepiej to zobrazować? Płaskie morze to spokojna wycieczka na koniu w tempie krok za krokiem. Wysoka fala, to zdecydowanie galop, gdzie jeździec cały ciężar opiera na nogach, unosi się nad siodłem i trzyma się siłą swoich nóg. ZDECYDOWANIE SUPER ZABAWA.

Ale wracając do meritum. Na potrzeby niniejszego wpisu zakładamy, że zaplanowałeś wynajem motorówki oraz ....

...mamy godzinę czasu, brak większego falowania, słońce, a na rejs z Gdyni motorówką zapraszamy całą rodzinę.

1. BAS Gdynia Redłowo, czyli Bateria Artylerii Stałej. Z wody zobaczyć można pozostałości po jednej z trzech baterii. Tą kilka lat temu zepchnięto z klifowego wzgórza do wody. Projekt BAS powstał tuż po końcu II Wojny Światowej, po to żeby nie powtórzyła się historia z jej początku, w której istotną rolę odegrał Okręt Wojenny Schleswig Holstein.

2. Kolejny przystanek to sławny z pocztówek Klif Orłowski. Cały czas osuwający się do morza skrawek lądu, który co roku zachwyca spacerowiczów.

3. Drewniane molo w Orłowie. Jedna z piękniejszych dzielnic Gdyni. Jedyne drewniane molo w Gdyni. Mniejsze niż w Sopocie, ale równie romantyczne. Tuż koło niego znajduje się wciąż działająca i niewielka osada rybacka.

4. Ujście małej rzeczki o nazwie SWELINA do Zatoki Gdańskiej. Niby nic wielkiego, ale przed wojną była to granica Państwa Polskiego oraz Wolnego Miasta Gdańsk, które pozostawało pod silnymi wpływami niemieckimi. Wolne Miasto Gdańsk miało bezpośredni wpływ na to, że w niewielkiej wiosce rybackiej jaką była Gdynia, powstał pierwszy polski i niezależny port morski, a wioska zamieniła się w miasto z morza – Gdynię.

W tym miejscu zawracamy i obieramy kurs na główne wejście do Portu Gdynia.

5.Główne wejście do Portu Gdynia było świadkiem również ciekawych historii.
W trakcie II Wojny Światowej Gdynia była bardzo istotnym ośrodkiem badawczym Krigsmarine. Podczas ewakuacji Niemcy wysadzili w główkach wielki pancernik Gneisenau, z nadzieją że na długi okres sparaliżują gdyński port. A po wojnie z Dworca Morskiego do Stanów Zjednoczonych odchodził Transatlantyk Batory i Stefan Batory.
Z tego miejsca widać właśnie budynek ówczesnego Dworca Morskiego, a dzisiaj siedzibę nowoczesnego Muzeum Emigracji. Warto odwiedzić.

6. Formoza - Torpedownia Gdynia Oksywie – budynek który powstał w czasie II Wojny Światowej, dzisiaj odremontowany i wykorzystywany przez Marynarkę Wojenną.

7. Lokalna ciekawostka. Osada rybacka, z nowo wybudowanym bulwarem, którego zadaniem jest ochrona nabrzeża przed skutkami sztormów. Natomiast to co interesujące to kolejka linowa służąca do wyciągania ryb, która z uwagi na stromość podjazdu powinna podlegać pod nadzór Polskich Kolei Linowych.

8. Torpedowania Babie Doły – stojąca daleko w morzu ogromna konstrukcja, która podobnie jak wcześniejsza budowla jest wynikiem działań niemieckich w trakcie II Wojny Światowej. Doświadczalny poligon dla torped woda-woda przeznaczonych dla łodzi podwodnych U2.

Z tego miejsca można zerknąć na przeciwną stronę Zatoki Gdańskiej, czyli na Półwysep Helski. Dokładnie na wprost zobaczyć można letnią rezydencję Prezydenta RP w Juracie.

Przy Torpedowni Gdynia Babie Doły kończymy wycieczkę motorówką i zawracamy w kierunku Mariny w Gdyni. Rejs powrotny potrwać może kilkanaście minut podczas którego ponownie będzie można podziwiać port w całej okazałości.

Opisany powyżej rejs motorówką z Gdyni, to jedynie przykład i sprawdzona propozycja. Za każdym razem trasę wycieczki motorówką dopasowujemy do potrzeb grupy.

Na stronie wycieczki.riby.pl przedstawiamy dwie trasy rejsów, z których trasa zielona jest opcją około 2,5 godzinną, a trasa czerwona około 2 godzinną.

Zapraszamy do zwiedzania Trójmiasta od strony wody. W trakcie wycieczki zdradzamy więcej ciekawostek z naszego rejonu :)

Maciek RIBY.PL
Maciek RIBY.PL
Imprezami integracyjnymi, eventami oraz szeroko pojętą tematyką morską zajmuję się od zeszłego wieku :) Morze to moja pasja i przy okazji sposób na życie. W trakcie licznych szkoleń, rejsów, wycieczek przybliżam uczestnikom tematykę morską oraz zarażam miłością do Trójmiasta.